top of page

İnme - Felç Nedir? Kimlerde Daha Çok Görülme Riski Vardır ?

Felç inme aslında aynı anlamdadır . İnme geçiren kişilerde felç görülür

İnme – Felç terimi, beyin dokusunun beslemesini sağlayan damarların tıkanması veya damarın yırtılması , beyin dokusunda oluşan tümörlerde , beyin dokusundaki damarların bozukluklarında , Kalp kapakçıkları ve kalp dışındaki zarın enfeksiyonu sonucu oluşan vücudun sağ ya da sol yarısında veya her iki yarısının birlikte istemli hareketin kaybı anlamına gelir.

Risk faktörlerini uzmanlar tarafından kesinleşmiş ve kesinleşmemiş olarak ikiye ayırıyoruz. Kesinleşmemiş risk faktölerini bilim insanları ispatlanmamış olsada bir çok felç-inme geçiren hastaların ortak özellikleri olduğu belirtmek istiyorum

Kesinleşmiş Risk Altında Olanlar: Hipertansiyon hastaları , Diabet(şeker) hastaları , Kalp hastalıkları , Hiperlipidemi(kandaki yağ miktarında artışla karakterize bir hastalıktır) , Sigara içenler Kalp damarı tıkanıklığı olan kişilerde, Orak hücreli anemi (genetik faktörlere bağlı gelişen kansızlık)

Daha Kesinleşmemiş Risk Faktörleri:

Alkol kullanımı Hareketsiz bir yaşam Sağlıksız Beslenme alışkanlıkları Hormon tedavisi Hiperkoagülabilite bulgusu olan bireyler(kanın pırtılaşma yeteneğinde artış )


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yutma Bozuklukları Tedavisi

Yutma Bozuklukları Nelerdir? Ağızdan alınan gıdanın yutulamaması, yutma süresinin uzaması, belirli gıda kıvamlarının yutulmasında güçlük yaşanması yutma bozukluklarını oluşturur. Hem hayati beslenmeni

Comments


bottom of page