top of page
reformer pilates.png

Reformer pilatese başlamayı düşünüyorsanız ve aklınızda bazı sorular varsa ; bilgilendirmemizi incelemenizde fayda var .

 
Gerçektende faydası olur mu?
Kilo vermeme yardımcı olur mu?
Bu sporu yapabilir miyim ?
Verdiğim paraya değer mi?

 

gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle biz merkezimizde Fizyoterapist eşliğinde seanslarımızı gerçekleştiriyoruz ve sağlığınız ,önceliğimiz prensibini benimsiyoruz.

Reformer pilates , mat pilatesten farklı görünse de aynı prensipler ile çalışılır ve mat kullanımı yerine aletlerin yardımıyla yapılır. 

 

Reformer pilates yani aletli pilates mat pilatesten nasıl bir farkı oluyor ?

Mat pilatese göre daha hızlı sonuçlar almanızı sağlar. 

 

Reformer aletinde “kendi ağırlığınızın dışında cihazda bulunan özel yaylar sayesinde” güçünüzü geliştirecek, dayanıklılığınızı artıracak ve size esneklik sağlamaya yönelik egzersizler yapılır.

Aletli pilatesin mekanizmasındaki yaylar kişinin vücuduna, yaşına, boyuna, kas ve kemik sistemine özel olarak ayarlanır. Bu yaylar bazen size direnç oluştururken bazen hareketinizi destekler.

Bu mekanizma sayesinde hem fiziksel hem de mental olarak iyileşmenizi öngören pek çok hareketi yapabilmeniz mümkün hale gelir. 

Günlük hayatta hiç kullanmadığınız kaslarınızı hissedebilir ve onları çalıştırabilirsiniz.
 

Reformer aletleriyle yapılabilecek birçok egzersiz vardır. Egzersizler; oturarak, yatarak, ayakta durarak, yan yatarak, baş aşağı sarkarak, itme çekme hareketleri yaparak çeşitlendirilir.

Egzersizin uzunluğu ve çeşitliliği tamamen bireysel olarak kişinin vücut tipine uygun şekilde ayarlanır. 

Bolgesel-Incelme-scaled.jpg
Birkaç hafta içinde bölgesel olarak incelme ve sıkılaşmaları fark edebilirsiniz.

Reformer pilatesin birçok faydası bulunmaktadır.

 

Reformer Pilatesin Faydaları

1. Güç ve direnç kazandırır

 

Kendi vücut ağırlığınızla ya da yer çekimine karşı çalıştığınızda kas ve kemikleriniz güçlenir. Buna bir de yayların etkisini eklersek, vücudunuzun her bölgesi reformer pilatesin etkisi altında aktivite gösterir. Bu sayede;

Dayanıklılığınız artar, enerjik hisseder ve güne zinde başladığınızı fark edersiniz.

 
2. Esnekliğinizi arttırır

 

Yaptığınız çeşitli hareketler sonucunda kaslarınız gevşer ve kaslarınızın esnekliği artar. İlk başta yapmakta zorlandığınız bir çok hareketi zaman içinde kolaylıkla yapabildiğinizi gözlemlersiniz.

Reformer pilates esnekliğin artmasına, zedelenmelerin ve sakatlanmaların önüne geçilmesine yardımcı olur.

 
3. Omurganızı ve duruşunuzu iyileştirir

 

Aletli pilates egzersizleri düzenli olarak uygulandığında omurga dikleşir ve duruş bozukluğuyla gelen problemlerde iyileşme görülür.

Skolyoz gibi eğri omurga rahatsızlıklarının tedavisinde de aletli pilates önerilmektedir.

 
4. Nefesi düzenler

 

Aletli pilates, egzersizler esnasında doğru noktalarda, ritmik bir şekilde nefes alıp verme alışkanlığını geliştirmeyi hedefler.

Doğru nefesle yaşam standartlarınız iyileşir ve nefes farkındalığınız gelişir.

 
5. Kas gelişimine yardımcı olur

 

Birkaç seansla kaslarınızın güçlenerek şekillendiğini fark edebileceğiniz reformer pilates, baz aldığı her egzersizde kaslarınızı çalıştırmayı hedefler. Bu nedenle;

Kısa sürede bölgesel ve bütünsel olarak kaslarınızdaki gelişimi fark etmeniz mümkündür.

 

6. Vücut dengesine katkıda bulunur

 

Özellikle havada asılı durma pozisyonlarında kontrolü ve dengeyi sabitlemeyi öğrettiği için reformer pilates vücutta denge bilincini oluşturmaya yardımcı bir yöntemdir.

Odaklanmanızı, vücudunuzu test etmenizi ve sınırlarınızı keşfetmeniz sağlar.

 
7. Mutlu hissetmenizi sağlar

 

Yükselen adrenalin seviyesiyle birlikte yaptığınız egzersizler mutluluk hormonlarınızın harekete geçmesine yardımcı olur. Kendi bedeniniz için bir şeyler yapmanın bilinciyle günden güne geliştiğinizi, güçlendiğinizi ve sağlıkla çevrelendiğinizi fark edeceksiniz.

 

Reformer pilates hayatınıza dahil olduğu için kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmeniz mümkün olacaktır.

Bölgeniz Reformer pilates hizmetini veren birçok salon ve pilates stüdyosu olabilir Miyofiz olarak bizim farkımız Fizyoterapist eğitmenlerimiz olmasıdır. Fizyoterapistler sağlıkçı kimlikleri sayesinde bir yandan fayda sağlamayı düşünürken diğer yandan size zarar vermemeyi hedefler. Sağlığınız açısından size tehlike oluşturabilecek tüm unsurları değerlendirir ve egzersiz programını buna göre belirler.

Neden Fizyoterapist İle Klinik Reformer Pilates Yapmalıyım

Bel boyun sırt ağrısı klinik pilates.jpg

Basit görünen bir egzersiz belirli rahatsızlıklar durumunda yanlış açıda çok tekrarlı yapılması ile ileride bazı kas iskelet problemlerinin artmasına sebep olabilir. Yaşayacağınız bel, boyun ve diz ağrısı geçmişte yapmış olduğunuz yanlış ve çok tekrarlı egzersizle ilgili olabilir.

Spor sakatlanmalarına sebebiyet veren en önemli etkenlerden biri ise eklemlerin yanlış açılarda uzun süre çalıştırılmasıdır. Hem eklemin hem yumuşak dokunun yapısal bütünlüğü bozulur sonrasında kişi ağrı ile mücadele etmek zorunda kalır .

Merkezimizde her danışanımız pilatese başlamadan önce fizyoterapist tarafından değerlendirme seansına alınır.

Bu değerlendirme seansında öncelikle kişinin sağlık geçmişi hakkında bilgileri sorulur ve not edilir. (Kullandığı ilaçlar veya yardımcı ekipmanlar, geçmişinde bir cerrahi operasyon geçirip geçirmediği, herhangi bir kronik veya akut rahatsızlığının olup olmadığı gibi bilgiler sorgulanır.)Bu bilgiler önemsiz gibi görünse de bizim için son derece önemlidir.

Örneğin; yakın zamanda geçirilmiş bir cerrahi operasyon pilatese başlayabilmeniz konusunda birinci derece etkilidir. Kronik ve akut rahatsızlıklar da aynı şekilde. Örneğin omurgadaki herhangi bir problem; (bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz vb.) grup egzersizlerine uyumlu olup olamayacağınızı anlamamız için değerlidir.

tanita miyofiz.jpg

Sağlık geçmişiniz hakkında bilgilerin alınmasının ardından en önemli kas gruplarına kuvvet testleri uygulanır. Sadece kuvvet testleri değil, kaslarda kısalık olup olmadığını öğrenebilmek için önemli kas gruplarına esneklik testi uyguluyoruz Belirli aralıklarla bu testleri tekrarlıyoruz

Kas kuvvet ve esneklik testleri dışında TANİTA cihazıyla vücudumuzdaki yağ, kas vb. oranlarını ölçüyoruz.

Tüm bunlara postür analizi yapıyoruz. Pilatesin ana amaçlarından birisi de duruş bozukluklarının önüne geçmektir.

Belirli aralıklarla bu testleri tekrarlıyoruz.

2 renk miyofiz.png
Fizyoterapist Eşliğinde Reformer Pilates
Fizyoterapistler 4 yıllık lisans eğitimlerinde temel tıp derslerinin yanı sıra insan anatomisi ve fizyolojisiyle ilgili dersleri tüm detaylarına inerek tamamlarlar. Kas-iskelet sistemi ve nörolojik sisteme son derece hakimdirler.

Egzersiz fizyolojisi gibi dersler, egzersizi sadece bir antrenman programı olmaktan çıkartır. Ortopedi, nöroloji ve kardiyo-pulmoner alanlarındaki bilgisi, sağlıklı bir egzersiz seansı için ona tüm yetileri kazandırır.

 

Fizyoterapistlerimiz lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra pilates alanında uzmanlaşmak için sadece fizyoterapistlerin alabileceği APPI (The Australian Physiotherapy and Pilates Institute) gibi uluslararası geçerliliğe sahip eğitimlerini de tamamlarlar.

Eğitimler sadece APPI ile sınırlı kalmaz. Merkezimizin bünyesinde ve dışında birçok kurs, kongre ve seminerler ile devam eder.

 

Fizyoterapist eşliğinde pilatesin bir başka avantajı ise; olası problemlere yönelik çözüm üretebilir olmasıdır. Örneğin; bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi bir rahatsızlığa sahip olan kişinin olgunun şiddetine göre grup dersine uyumlu olup olamayacağını fizyoterapist belirler. Gerekli görmesi durumunda bireysel seanslara veya klinik pilates seanslarına yönlendirir ya da manuel terapi seanslarına.

Diğer yandan hafif derece olgularda kontrollü olarak grup dersleri gerçekleştirilebilir. Bu grup derslerinde üye fizyoterapist tarafından bazı hareketlerde uyarılır; “-Siz bu hareketi yapmayın, bekleyin.”, “Siz bu hareketi 10 tekrar yapmayın, 5 tekrar sizin için yeterlidir.” gibi.

Ek olarak, seans sırasında oluşabilecek bir problemde bir sağlık personelinin yanında olmanız sizin için önemli bir avantajdır. Olası bir sakatlık durumunda bu konuda eğitimli olmayan birisi ne yapacağını bilemediği gibi yanlış bir müdahalede de bulunabilir.

 

Sadece pilates konusunda değil, seans içi ve dışında birçok sağlık probleminiz hakkında fizyoterapiste danışabilirsiniz.

bottom of page